Past Chancellors

 

Sir Andrew Caldecott                                    (1942 – 44)

Sir Henry Monk-Mason Moore                  (1944 – 49)

Lord Soulbury                                                 (1949-54)

Sir Oliver Goonetilleke                                 (1954-62)

Mr. William Gopallawa                                (1962-78)

Mr. J.R. Jayewardene                                    (1978 – July 1979)

Mr. Victor Tennekoon                                  (1979 – Jan 31, 1984)

Mr. T.B. Panabokke                                       (Feb. 1, 1984 – 1989)

Mr. Frederick E. De Silva                              (1990 -1993)

Prof. E.R. Sarachchandra                             (1993 to 1996)

Prof. R.G. Panabokke                                    (1999 to 2002)

Deshamanya R.K.W. Gunesekera              (2002 to 2006)

Dr. Premadasa Udugama                            (05.02.2007 to 05.02.2012)

Prof. P.W. Epasinghe                                     (06.02.2012 to 05.02.2017)

Prof.  K.M. De Silva                                        (05.03.2017 to Date)